Velikonoční svátky jsou tu a s nimi i dny, ve kterých rádi posíláme pozdravy svým rodinným příslušníkům a známým. Velikonoce však nabízí řadu příležitostí k pravopisným chybám. Projděte si následující body, které vám se správným psaním napoví…

Velikonoce

Významné dny a svátky již několik let píšeme s velkým písmenem na začátku. Kromě Vánoc, Štědrého večera či Nového roku tak toto pravidlo platí také pro Velikonoce. Správně je tedy varianta s velkým V na začátku.

Velikonoční neděle, ale velikonoční svátky

Trochu jiné je to v případě přídavného jména. Zatímco podle prvního pravidla platí, že významný den se píše s velkým písmenem na začátku (například Velikonoční neděle, Velikonoční pondělí…), v ostatních spojeních už tomu tak není. Nedivte se tedy, že Velikonoční pondělí uvidíte s velkým V, ale velikonoční svátky nebo velikonoční vajíčka již budou s malým písmenem.

Pomlázka, pomlázek, pomlázce…

Častou chybičkou bývá také volba s nebo z ve slově pomlázka. Správně je jen a pouze varianta se z a to ve všech možných tvarech – pomlázka, pomlázek, pomlázce, pomlázkách…

A co Boží hod velikonoční?

Závěrem nesmíme zapomenout ani na slovní spojení Boží hod velikonoční. V tomto případě se lze opět vrátit k pravidlu popsanému na začátku, podle kterého píšeme název významného dne s velkým prvním písmenem, tudíž velkým B na začátku.

Doporučujeme další zajímavý článek:

Sledujte další zajímavé články na našem Facebooku!

Mohlo by vás zajímat

Komentáře